عباس مسجدی؛ پیر میدان 🎥
روایتی از جهادگر فرهنگی 80 ساله مشهدی

کار های بزرگ با حداقل های موجود
14 فروردین 1400
شهیدِ محله
14 فروردین 1400

عباس عباسی معروف به حاج عباس مسجدی، پیرمرد نورانی و ریزنقشی است که بیشتر با فعالیت‌های فرهنگی و وقف‌های ماندگارش در محله پنجتن و طبرسی شمالی مشهد شناخته می‌شود. او که از نظر مالی مانند بسیاری از مردم، وضعیت معمولی و ساده‌ای دارد، با همت، توکل و جهاد خالصانه‌اش توانسته است دو مسجد و دو مهدکودک بسازد.

حاج عباس مسجدی تاکنون دو مسجد، مهدکودک و مکانی برای ورزش در محلات طبرسی شمالی و پنجتن مشهد وقف کرده و ساخته است و همه این‌ها را در حالی انجام داده که درآمد و زندگی‌اش مثل خیلی‌ها، معمولی است. حاجی همیشه می‌گوید: «وقتی از این دنیا فقط یک کفن با خود می‌بریم که آن هم معلوم نیست واقعاً متعلق به خودمان باشد، دیگر نباید زندگی را برای رسیدن به هیچ و پوچ تباه کرد. باید فکر دنیایی را کرد که ابدی است؛ برای همین می‌گویم باید سعی کنیم هر جا می‌توانیم یک کار مفید و خیری انجام بدهیم، هرچند کوچک باشد و بی‌اهمیت.»
مسجد حضرت زینب(س) برای اهالی طبرسی ۹۴ تنها یک نمازخانه نیست، یک جور محل تجمع است برای کارهای فرهنگی، مذهبی و اجتماعی که به خاطر کمبود امکانات، تا به حال انجام نمی‌شده است. مکانی که از وقتی ساخته شده، دل‌های مردم را به هم نزدیک‌تر کرده، همسایه‌ها را دور هم جمع و سفره خیری برای نیازمندان محله پهن کرده است. از وقتی این مسجد در سال ۹۰ ساخته شد، اهالی نماز جماعت را تجربه کردند و پیرمردی را که آن بیرون، داشت گِل درست می‌کرد، سیمان هم می‌زد و بنا را سر و شکل می‌داد، دعا می‌کردند.
حاج عباس برایمان از دوران کودکی و نوجوانی‌اش حرف می‌زند، از زمانی که در کوچه «حاج‌ماشا‌الله» زندگی می‌کردند و بعد از ازدواج، خانه‌ای‌ اجاره می‌کنند حوالی مسجد «خُردو» که در خیابان شارستان امروزی قرار داشت. می‌گوید: «از زمانی که به بلوغ رسیدم پایم به مسجد باز شد. به تکیه کرمانی‌ها‌، مسجد سبزواری‌ها، مسجد خُردو و مسجد امیرالمؤمنین(ع)؛ از همان زمان سعی می‌کردم در حد توانم، کار خیری برای مردم و محله انجام بدهم؛ به قول معروف نخودی در آش می‌انداختم که خدا قبول کند.»
حاجی بعد از ساختن مسجد، مهدکودکی هم برای کودکان و نونهالان- در زمین روبه‌روی مسجد- می‌سازد تا بشود محلی برای پرورش بچه‌های آینده‌ساز محله. حاج عباس معتقد است بچه‌ها از سنین کودکی باید با مسجد و نماز آشنا شوند تا اعتقاداتشان به‌صورت ریشه‌ای محکم در وجود آنها جا بگیرد. خلاصه اینکه اهالی پنجتن آل عبا و طبرسی شمالی ۹۴ صاحب مساجدی هستند که اگرچه ساختمان بزرگ و شیکی ندارد، صمیمیتی وصف ناشدنی دارد که به خاطر حضور حاج عباس، این پیرمرد دوست داشتنی و باصفا، ایجاد شده است.

عباس مسجدی پیر میدان؛ روایتی از جهادگر فرهنگی ۸۰ ساله مشهدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code